Qlik Sense kopsavilkuma tabula (“Pivot table”)

2019-07-12

Kopsavilkuma tabula (angl. “Pivot table”) ir pazīstams tabulas veids lielākai daļai lietotāju, ar vairākām rindām un kolonnām, kas parāda dimensijas (angl. “Dimensions”) un rādītājus (angl. “Measures”). Šajā tabulā var analizēt datus vairākos griezumos uzreiz. Qlik Sense kopsavilkuma tabulas ir interaktīvas – to dimensijas var mainīt, meklēt, izmainīt kārtību, rādītājus un grupas. Darbību, kas maina rādītājus un dimensijas starp rindām un kolonnām, sauc par Pivoting.

Qlik Sense kopsavilkuma tabulas izskatās šādi:

Kopsavilkuma tabulas priekšrocības un trūkumi

Kopsavilkuma tabula ir noderīga, ja vēlaties vienlaikus analizēt vairākas dimensijas un rādītājus un izvietot tā, lai varētu redzēt aprēķinus ar izvēlētajām dimensijām. Vēl viena šīs tabulas priekšrocība ir spēja iegūt un detalizēt tikai tās līnijas, kas ir nepieciešamas un interesantas konkrētai analīzei. Tomēr kopsavilkuma tabula var šķist mulsinoša un sarežģīta, un novērotās atziņas var būt arī sarežģītas, jo datu izpausme tajā nav vizuāla – tas, iespējams, ir kopsavilkuma tabulas galvenais trūkums.

Kopsavilkuma tabulas izveides process

Lietotājs var izveidot kopsavilkuma tabulu jaunajā lapā, ja vien tam ir tiesības to darīt. Piemērā mēs izmantosim BIfree Sales analītiku pārdošanas analīzei.

Kopsavilkuma tabula ir izveidota šādā secībā:

  1. Atveriet lietojumprogrammā lapu meklēšanu un noklikšķiniet uz “Create new sheet” (Izveidot jaunu lapu); ievadiet nosaukumu sadaļā “Title”. Pēc tam atveriet šo jaunizveidoto lapu.
  2. Izvēlieties rediģēšanas režīmu, nospiežot pogu “Edit” (Rediģēt).
  3. No kolonnas loga kreisajā pusē atlasiet “Charts” sarakstu. Nolaižamajā sarakstā ar peles palīdzību vienkārši velciet tukšu “Pivot table” uz galveno logu un pielāgojiet tās lielumu, lai tas būtu redzams visā lapā.
  4. Logā “Master Items” (Galvenie elementi) atlasiet sarakstu “Dimensions” (dimensijas). Šajā sarakstā atradīsiet visus lietojumprogrammā izmantotas dimensijas. Tam ir arī meklēšanas logs. Izmantojot meklēšanu, pārvelciet nepieciešamas dimensijas Pivot tabulā un izvēlieties “Add” (pievienot), piemēram: Gads, Mēnesis, Klients, Produktu kategorija.
  5. Atlasiet aprēķinu sarakstu “Measures”. Vienkārši atlasiet vēlamos aprēķinus pēc tāda paša principa, piemēram, Apgrozījums un Bruto peļņa.
  6. Ja nepieciešams, varat mainīt papildu iestatījumus vai papildu funkcionalitāti kopsavilkuma tabulā loga labajā pusē.

7. Pivot tabula ir izveidota. Aizveriet rediģēšanas režīmu, nospiežot pogu „Done”.

Pagriešana (Pivoting”)

Ja vēlaties pārgrupēt datus, lai iegūtu jaunu datu skatu, rindas un kolonnu datus var mainīt. To sauc par “pivoting.

Kā redzams zemāk redzamajā piemērā, mēs varam mainīt dimensijas tieši tā, kā nepieciešams analīzei. Mēs arī redzam, kā mainās Gada un Mēnešu dimensijas vai vietas starp Klienta un Produkta kategorijas dimensijām (vispirms sagrupēti pēc Produktu kategorijām, un tālāk informācija detalizēta pa Klientiem). Mainot dimensiju pozīcijas, automātiski tiks pārrēķināti visi rādītāji. Kopsavilkuma tabula ir interaktīva, tāpēc izmaiņas tiek veiktas tieši tajā, piemēram, izvēloties vienu vai vairākus klientus un gadu. Dimensijas var tikt izvietoti arī pilnīgi brīvā formā.

Visas kopsavilkuma tabulas opcijas būs redzamas citās lietojumprogrammu lapās. Tādā veidā jūs varat papildināt lietojumprogrammas vizualizāciju un padziļināt analītisko scenāriju iespējas.

Plašāku informāciju par Qlik Sense Pivot tabulu skatiet Qlik video. Detalizētu dokumentāciju angļu valodā varat atrast arī Qlik palīdzības lapā.

Marius Rubinas, Day Q, m.rubinas@dayq.eu